top of page

CZYM JEST POGRZEB ŚWIECKI?

        Pogrzeb świecki to niereligijna uroczystość pogrzebowa. Jego treść jest niepowtarzalna jak niepowtarzalny jest każdy człowiek. To wspomnienie i pożegnanie Zmarłego w gronie rodziny i przyjaciół. Przygotowuje je i prowadzi mistrz ceremonii pogrzebowych.

        Zadaniem mistrza ceremonii jest przygotowanie i wygłoszenie na pogrzebie opowieści o życiu Zmarłego oraz godne przeprowadzenie uroczystości w sali/kaplicy i na cmentarzu. 

Mistrz ceremonii pogrzebowej - Jacek Borowik

Na podstawie wywiadu z Rodziną Zmarłego przygotowujemy mowę pogrzebową, którą zawsze przed pogrzebem przedstawiamy Rodzinie do akceptacji i ewentualnych zmian. Treścią mowy jest opowieść – wspomnienie o Zmarłym: jak żył, kim był dla nas, co kochał, czemu poświęcał swój czas, co było w Jego życiu ważne. Wspomnienia mogą dotyczyć spraw ważkich, znaczących i wzniosłych, ale także anegdotycznych, zabawnych. Jedno jest pewne: mają być autentyczne, bo odszedł prawdziwy człowiek. Zawsze uwzględniamy życzenia Rodziny a posiadane przygotowanie zawodowe i zdobyte przez ponad 25 lat doświadczenie pozwala nam sprostać nawet takim sytuacjom, jakie Rodzina mogłaby uważać za trudne. Bliscy Zmarłego mają wpływ na każde słowo i przebieg całej ceremonii, zyskując pewność i spokój – niezbędne w trudnym czasie, jaki przyszło Im przeżywać.

bottom of page